Ana Sayfa Instagram  

COVID-19 İçin İngiliz Diyetetik Derneği'nin Önerileri

İngiliz Diyetetik Derneği, COVID-19 ile ilgili sizlerden bize ulaşan birçok sorunun da cevabını içeren bir yayın hazırladı. Ben de içerisinden önemli olabileceğini düşündüğüm noktaları seçerek mümkün olduğunca size özetledim. Umarım beslenmeniz ile ilgili endişelerinizi giderebilirim :) 

 

* Hiçbir yiyecek veya takviye COVID-19 / Coronavirus'u yakalamanızı engellemez. İyi hijyen uygulaması, enfeksiyondan kaçınmanın en iyi yolu olmaya devam etmektedir.

 

* Bağışıklık sisteminin normal işleyişine dahil olan birçok besin vardır, bu nedenle bağışıklık fonksiyonunu desteklemek için sağlık dengeli bir diyetin sürdürülmesini teşvik edilmektedir(bakır, folat, demir, selenyum, çinko ve A, B6, B12 vitaminleri, C ve D zengin bir diyet). Herhangi bir yiyeceği diğerine tavsiye etmemekle birlikte, bunun yerine sağlık dengeli bir diyet sürdürmek için çeşitli yiyecekler yemeyi teşvik etmektedir.

 

* Kendinizi izole ediyorsanız ve özellikle belirtileriniz varsa, iyi beslenme ve sıvı desteği sağlamak önemlidir. İştahınız düşük olsa bile düzenli yediğinizden ve içtiğinizden emin olun.

 

* BDA'nın "Gıda güvenliği ve COVID-19 bulaşmasından endişelenmeli miyim? " sorusuna da yanıtı var. Şu anda COVID-19 virüsünün yiyecekleri işlerken veya hazırlarken bulaştığını gösteren hiçbir kanıt yoktur. Lütfen genel gıda güvenliği tavsiyelerine uymaya devam edin. Bunlar yemek hazırlarken ellerin iyice yıkanması, yüzeylerin temizlenmesi ve çiğ et / balığın diğer gıdalardan ayrılması vs.

 

* Besinleri en iyi şekilde değerlendirmek için önerileriyse şöyle:

 

llk önce taze malzemelerinizi tüketin. Uzun raf ömrüne sahip yiyeceklerden önce bozulabilir malzemeler kullanın.

 

En uzun neyin saklandığını bilin. Nispeten uzun raf ömrüne sahip taze yiyecekler, patates, havuç, soğan gibi kök sebzeleri içerir.

 

Salata yapraklarını ve taze otları dikkatlice yıkayın, durulayın ve kurutun. Uygun bir plastik saklama kabına yerleştirin, üzerini örtün ve buzdolabında saklayın.

 

Buzdolabınızda orada olması gerekmeyen şeyler saklamadığınızdan emin olun. Örneğin, taze domateslerin, soyulmamış soğanların, soyulmamış patateslerinin buzdolabında saklanması gerekmez. Bu besinleri buzdolabınızdan çıkarmak ve serin ve karanlık bir yerde saklamak, daha kolay bozulabilen ürünler için buzdolabı alanını boşaltacaktır.

 

Hastalanırsanız, karantina sürecinde yemek pişirmek/hazırlamak için birkaç kolay ürün tercih edebilirsiniz. (Konserve çorbalar, mikrodalgada pişirilebilir pirinç ve dondurulmuş hazır yemekler, daha karmaşık tarifler hazırlamaya enerjiniz olmadığında makul miktarlarda stokta tutabileceğiniz kolay seçeneklerdir.)